O mně

První kontakt s jógou, na který si vzpomínám, jsem měl v roce 1978, tehdy vyšla kniha Andre van Lysebetha „Jóga“. Bylo mi 14 let, byl jsem mladistvě pružný, a tak nebyl problém hned se začít vmotávat do pozic v knize vyobrazených. Jóga mne zcela uchvátila, v krátkém čase jsem knihu přečetl snad pětkrát.  Když mi jednoho dne došlo, kam jogínovo úsilí směřuje, řekl jsem si: „Ne, jsem mlád a chci si užít světa“. Zaklapl jsem knihu a vyrazil si užívat…

Foto: Stanislav Petera

 

Po dalších ca 14-ti letech si mne jóga přitáhla podruhé. Pružný jsem již nebyl. Od Bihárské školy jógy, přes jógu dle B.K.S.Iyengara jsem se dostal k Ashtanga Vinyasa józe. V roce 2000 jsem se pak začal jógou živit „na plný úvazek“.

Ásány a pránájámu jsem se učil převážně za svých pobytů v Indii a to od několika učitelů. Nejvýznamnější však pro mne bylo dlouhodobé studium u B.N.S.Iyengara v Mysore. Dále nejvíce děkuji Nancy Gilgoff, která mne soukromě „doučovala“ a které jsem mohl asistovat na jejích workshopech a „adjustment clinic“ v Čechách a Indii.

Ve snaze co nejlépe pochopit jak to v lidském těle funguje (původně jsem vystudovaný strojní inženýr a nedostudovaný psycholog) jsem krom kurzů jógově učitelských, absolvoval kurzy pro cvičitele zdravotní tělesné výchovy, rekondiční cvičení, kurzy různých druhů masáží od hrubě fyzických mobilizací až po energetické a řekněme „bioinformační“. Po určitou dobu jsem pak paraelně učil jógu a věnoval se i terapiím, zejména shiatsu.

foto: Míša Danělová

V současnosti nabízím dynamické cvičení, které je upravené časovým možnostem a fyzickým potřebám prací či studiem zaneprázdněných středoevropanů… Cvičení je tady jednodušší a kratší než v dnešní době běžné série Ashtanga Vinyasy. Kladu mnohem větší důraz na techniku dechu a techniku provádění pozic a to vše s cílem „vytěžit“ z cvičení co nejvíc jak na fyzické tak na psychické úrovni a pokud možno si při tom neubližovat :) Toho kdo má čas (a hlavně ho to baví) jsem hotov zasvětit do sérií celých a i pozic pokročilých.