Seminář jógy

První byla hathajóga, ashtanga vinyasa yoga přišla později

Ashtanga yoga výcvik v Mysore

S jógou, jsem měl první kontakt v roce 1978, ale ještě to nebyla Ashtanga yoga. Bylo to dle knihy Andre van Lysebetha „Jóga“ – wikipedia: Andre_van_Lysebeth, která tehdy prvně vyšla. Bylo mi 14 let a byl jsem mladistvě pružný. Okamžitě jsem se vmotával do jógových pozic. Fascionovala mne snad každá v knize vyobrazená ásana. Jóga mne zcela uchvátila, v krátkém čase jsem knihu přečetl snad pětkrát. Když mi jednoho dne došlo, kam jogínovo úsilí směřuje, řekl jsem si: „Ne, jsem mlád a chci si užít světa“. Zaklapl jsem knihu a užil si…

Moji učitelá Ashtanga Yogy

Po dalších 14-ti letech si mne jóga přitáhla podruhé. Od Bihárské školy, přes jógu dle B.K.S.Iyengara, jsem se dostal k Ashtanga Vinyasa Yoga. Od roku 2000 předávám své jógové poznatky a zkušenosti „na plný úvazek“. Ásány a pránájámu jsem se učil převážně za svých pobytů v Indii. Potkal jsem zde několik učitelů. Nejvýznamnější však pro mne bylo dlouhodobé studium u B.N.S.Iyengara v Mysore. Dále děkuji Nancy Gilgoff . Během svých pobytů v Česku, kdy zde vedla první Ashtangové semináře, na které jsme ji zvali spolu s Georgem Wögingerem, tak mě soukromě doučovala. Následně mne přizvala k asistování na jejích ashtanga workshopech a „adjustment clinic“ v Čechách a Indii.

Na cestě k svatosti - Joga v Indii

Ve snaze co nejlépe pochopit jak to v lidském těle funguje (původně jsem vystudovaný strojní inženýr a nedostudovaný psycholog) jsem krom kurzů cvičitelských, absolvoval i kurzy další. Zejména pro cvičitele zdravotní tělesné výchovy, rekondiční cvičení, kurzy masáží  a terapií od mobilizací až po energetické a řekněme „bioinformační“.  Po určitou dobu jsem se jim i paralelně s výukou jógy věnoval. Více se můžete dočíst v rubrice Jóga blog .

Dýchat, dýchat, dýchat

Ashtanga Yoga - Aštavakrásana Foto: Stanislav Petera, 2004

To co na svých lekcích, seminářích a kurzech nabízím dnes vychází především z mých zkušeností a to zejména z letitého praktikování Ashtanga Vinyasa Yogy. Dnes se ale již se nehlásím se k žádné konkrétní škole či metodě. Mottem mého přístupu dnes je: „Není důležité co, ale jak.“ Chci tím říct, že je do jisté míry jedno jaké ásany člověk dělá. Důležité je, jak je dělá. Není to ale ve smyslu „dokonalosti“ formy. Jde o to, jak je v ásanách ukotven pozorností. Jak v ásanách dýchá, jak ásany „vytváří“. Ústředním prvkem toho co předávám je především technika dýchání a na ni navazující technika ásan.

Rok 2021 přinesl do mé práce nový prvek. O té doby natáčím výuková videa určená k zahájení a podpoře dlouhodobého udržení cvičení jogy. Mnoho let před tím jsem sice napsal pěkný článek o tom, proč videa nikdy točit nebudu. Člověk míní… Přečíst si ho můžete zde: Proč nepíšu knihy o józe. Videa tvoří ucelený kurz, který mimo postupně se rozvíjející série obsahuje i návody na nácvik techniky dýchání, podrobnosti ke cvičení – jak je tvořena každá jednotlivá ásana, vedené relaxace atd. Naleznete jej zde: online.ashtanga.cz .